Okręg W-Brytyjski

Historia

Działalność harcerstwa poza granicami Polski rozpoczęła się wkrótce po wybuchu 2-ej Wojny, gdziekolwiek znaleźli się Polacy, tam tworzyły się jednostki harcerskie.

Przewodniczący ZHP dr. Michał Grażyński w 1940 roku przedostaje się do Londynu i tu powołuje Komitet Naczelny ZHP. Obecność dha Grażyńskiego potwierdza legalną kontynuację Komitetu z przedwojennym ZHP.

Komitet Naczelny koordynował pracę jednostek gdziekolwiek one się znajdywały. Po zakończeniu wojny, gdy tysiące Polaków nie chciało wracać do Kraju pod rządami komunistycznymi, Komitet Naczelny na zjeździe w 1946 roku w Enghien (Francja) stworzył Naczelną Radę Harcerską która przez swoje trzony organizacyjne kieruje pracą ZHP działającego poza granicami Kraju. Okręgi ZHP pgK działają w Australii, Argentynie, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania

Zarząd Okręgu Wielkiej Brytanii powstał w 1968. Przedtem pracą harcerską na tym terenie kierowało Naczelnictwo. W skład Okręgu Wielka Brytania wchodzą Chorągwie Harcerek i Harcerzy, Kręgi Starszoharcerskie i Koła Przyjaciół Harcerstwa.

Chorągiew Harcerek składa się z hufców „Bałtyk” (Londyn  i okolice), „Kaszuby” (północna Anglia), „Mazowsze” (środkowa Anglia) i „Pomorze” (południowa Anglia).

Chorągiew Harcerzy składa się z hufców „Gdynia” (północna-zachodnia Anglia), „Szczecin” (południowa Anglia), „Warszawa” (Londyn i okolice), „Wilno” (północna-wschodnia Anglia) i „Wrocław” (środkowa Anglia).

Kręgi Starszoharcerskie istnieją w Londynie, Leicester i Nottingham.

Koła Przyjaciół Harcerstwa skupiają rodziców młodzieży harcerskiej i sympatyków harcerstwa. Członkowie udzielają zaplecza organizacyjnego i wsparcia finansowego jednostkom harcerskim i zuchowym oraz tym którzy tą pracę prowadzą.

Na terenie Wielkiej Brytanii istnieją trzy stanice harcerskie: St.Briavels, Centralna Stanica Fenton oraz Penrhos. Z tych pierwsze dwie są własnością harcerstwa, a trzecia jest dzierżawiona.

Kolejni Przewodniczący Zarządu Okregu

Naczelnictwo ZHP działajacego poza granicami Kraju pełniło równocześnie rolę Zarządu Okręgu Wielka Brytania do roku 1968. Wtenczas wybrano pierwszy Zarząd Okręgu Wielka Brytania. Od tej pory odbywają sie co dwa lata Zjazdy Okręgu na których wybiera się Zarząd Okregu.

31.03.1968 – 31.03.1974 hm. Tadeusz Gabryś
31.03.1974 – 01.04.1990 hm. Leonidas Kliszewicz
01.04.1990 – 10.05.1992 hm. Barbara Zdanowicz
10.05.1992 – 01.10.2000 hm. Leonidas Kliszewicz
01.10.2000 – 01.10.2006 hm. Jacek Bernasiński
01.10.2006 – 12.10.2012 hm. Wacław Mańkowski
12.10.2012 – 12.12.2015 hm. Robert Rospędzihowski
12.12.2015 – Dzisiaj hm. Anna Bnińska-Gębska
 

historiaokreg46.png

Naczelna Rada Harcerska w Enghien

historiaokregharcerki.png

Obóz Harcerek Hufca "Bałtyk"

historiaokregharcerze.png

Obóz Harcerzy Hufca "Szczecin"

historiaokregkph.png

Koło Przyjaciół Harcerstwa w Willesden Green